Športni dan: Bili smo plesno aktivni

Bili smo plesno aktivni

Cilji letošnjega projekta Rastoča knjiga so spodbujati učence k spoznavanju vrednot preko modrosti in doživljanju le-teh z aktivnostjo skozi dejavnosti slediti ciljem vseslovenske Rastoče knjige. V sredo, 25. septembra, smo na podružnični šoli Birčna vas izvedli športni dan. Bili smo plesno aktivni. Obiskala nas je gospa Majda Nemanič, ki vztrajno dela na ohranjanju ljudskega izročila v pesmi in plesu. Nekaj učencev je s seboj prineslo inštrumente (gosli, piščal, harmoniko, trobento) in nanje zaigralo. Vsi pa so s seboj prinesli glas. Oponašali so ptice, in sicer učenci 1. razreda vrabčke, 2. razreda kukavico, tretješolci vrane, četrtošolci sove in petošolci siničke. Z oponašanjem živali so zapeli pesem Jaz pa pojdem na Gorenjsko. Potem so po zvoku ugibali, kaj slišijo. Prepoznali so številna ljudska glasbila (podkev, piščal, žveglo, pokrovke, ragljo, lesene palčke, strgalo, lončeni bas, ropotuljo …). Nemaničeva jim je na orglice zaigrala Izidor ovčice pase, pa pesem tudi na glavnik. Na zanimiv način so učenci tako spoznali številna ljudska glasbila. Učiteljice so zapele ljudsko pesem Dekle je po vodo šlo. Gostja je pustila košaro z glasbili v šoli in je tako potovala po razredih. Po razredih so se učenci naučili po eno ljudsko pesem in jo zaplesali. Prav tako je potekala delavnica pod vodstvom Majde Nemanič, kjer so se učili ljudskih plesov trije predstavniki iz vsakega razreda. Na harmoniki jih je spremljal Blaž Hutevec. Učenci od 1. do 5. razreda izvajajo projekt Zapojmo v nov dan v okviru praznovanj ob 29-letnici Dnevov evropske kulturne dediščine v Sloveniji. Predstavitev ljudskih pesmi in plesov bo v četrtek, 3. oktobra 2019, ob 16.00 na šolskem igrišču.

Vtisi tretješolcev:

• Bilo mi je dobro. Učili smo se pesmice in jih tudi zaplesali. Predstavili smo se drugim učencem. Dhurata
  • Najbolj všeč mi je bilo, ko so vsi razredi nastopali. Spoznali smo posebnega gosta Blaža Hutevca. Nejc B.
  • Danes smo se imeli lepo. Všeč mi je bilo, ko smo plesali in peli. Všeč so mi bila tudi glasbila. Jan
  • Najbolj mi je bilo všeč, ko smo plesali. Všeč mi je bilo tudi, ko je gospa Majda predstavila glasbila. Zanimivo je bilo gledati ostale, kako so plesali. Lan
  • Začel se je kot navaden dan. Potem smo zapeli pesem, ki se imenuje Sijaj, sijaj sončece. Naučili  smo se tudi pesem Lepa Anka in jo zaplesali.   Tilen
  • Danes mi je bilo najbolj všeč, ko smo plesali. Naučili smo se novo pesem Sijaj, sijaj sončece. Spoznal sem novo glasbilo. Anže
  • Najbolj všeč mi je bilo, ko smo oponašali ptice. Jošt
  • Danes mi je bilo v šoli zelo lepo. Zjutraj sem pomagal pripraviti telovadnico, potem pa smo plesali. Plesala je cela šola. Naučili smo se nove pesmi. Nejc V.
  • Najbolj mi je bilo všeč, ko nas je gospa Majda učila plesat. Naučila sem se veliko novih plesov. Ula
  • Danes mi je bilo najbolj všeč, ko smo plesali in nas je Majda naučila ljudski ples. Ples so plesali vsi razredi, razen petega, ki je pel pesem Iz zemlje gre v trto. Tretji razred je plesal in pel pesem Lepa Anka kolo vodi. Hana

Zbrala, zapisala in fotografirala učiteljica Helena Murgelj