TRETJEŠOLCI PODRUŽNICE BIRČNA VAS PREJELI NAGRADO

Na Inštitutu za celostni razvoj in okolje (ICRO) v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor so tudi letošnje šolsko leto razpisali nacionalni likovno – literarni in raziskovalni natečaj VODNI DETEKTIV, katerega namen je bil doseči večje poznavanje vodne tematike med osnovnošolsko mladino.

Tema letošnjega natečaja je bila »KAJ SE SKRIVA POD KAMNOM?«, ki je povezana s kakovostjo vodnega okolja, saj drobne vodne živalce (vodni nevretenčarji), ki se skrivajo med peskom in prodom ali v blatu rek, jezer in morja, s svojo pestrostjo, vrstno sestavo in množičnostjo kažejo na kakovost vodnih okolij.

Natečaja se je letos udeležilo 22 šol iz cele Slovenije in nekaj več kot 650 učencev, ki so pod vodstvom 46 mentorjev izdelali veliko število najrazličnejših projektov.

Nagradili so 6 šol v šestih kategorijah, ki so izstopale s kakovostjo in izvirnostjo pristopa k reševanju zastavljene naloge ter podelili 11 pohval.

Citirano iz SPOROČILA ZA JAVNOST: VODNI DETEKTIV  2 0 1 6

1. TRIADA – NAGRAJENI RAZISKOVALNI PROJEKTI

Nagrada: OŠ Šmihel, PŠ Birčna vas, Novo mesto

Mentor: Vida Šter, Barbara Vidic

Opis izdelka in opombe

Učenci 3. razreda so raziskovali vode v bližnji okolici in svojo raziskavo naslovili »Potok

Vejar – kakovost vode in življenje v njem«. Želeli so izvedeti, katere živali živijo v

bližnjem potoku Vejarju in na osnovi rezultatov določiti kakovost njegove vode. Najprej

so spoznali, kaj so vodni nevretenčarji, kakšne skupine poznamo, v kakšnem okolju

živijo, kakšne so njihove telesne prilagoditve življenjskemu okolju, v katerem živijo. Na

terenu jih je zanimalo katere vodne nevretenčarje najdejo v svojem potoku, in s pomočjo

biološke metode določanja kakovosti vode ugotovili, da je potok čist. Živalce so tudi

lično zrisali ter o njih napisali kratke zgodbice. Njihovo delo je bilo objavljeno tudi v več

lokalnih časopisih. Čestitamo!

Mentorici sva veseli, da nam je nagrado uspelo osvojiti že drugo šolsko leto. Preteklo leto so tretješolci osvojili nagrado za raziskovalno nalogo Vodam več prostora. Tudi na tak način spodbujamo in razvijamo radovednost in ustvarjalnost ter širimo znanja naših učencev.

Mentorici: Vida Šter, Barbara Vidic